Alojas novads vakar, šodien bet vai tā būs rīt?

Sveicināti novadnieki.

Šoreiz stāsts būs visiem veltīts. Ikvienam, kurš jūtas piederīgs novadam. Ikvienam, kurš vēlas dzīvot plaukstošā un drošā novadā.

   Pēdējo dienu notikumi parāda visu to provinciālismu un absurdo pasaules uztveri, kura mājo daļā Alojas cilvēku. It kā pašreizējā informācijas telpa ļauj apbraukāt pasauli, nepaceļot muguras lejas daļu no ērtā krēsla. Uzzināt visus jaunumus ar viena peles klikšķa palīdzību. Iespējas ir praktiski neierobežotas, lai iepazītos ar informāciju un censtos vēsu prātu apdomāt izlasīto, taču tā vietā tiek uzklausītas visādas klačas, kas tiek izplatītas, manuprāt, viena iemesla pēc! Šis iemesls ir – noturēt iedomātos dzīves saimniekus un vietējo “eliti” pēc iespējas tuvāk publiskajai naudai un ļaut to sadalīt pēc saviem plāniem un vajadzības. Un protams – vara! Nauda un vara ir traki bīstama kombinācija, jo īpaši tādu cilvēku rokās, kuri pat īsti ar to nemāk rīkoties. Vienīgā interese – kas man par to būs?!  Diemžēl pēdējo dienu notikumi par to liecina tik nepārprotami, ka pat paliek bail, uz ko šie cilvēki ir gatavi, lai tikai viss paliktu kā ir.

   Šīs nedēļas visbiežāk dzirdētais vārdu savienojums “jādomā par bērniem” liek aizdomāties par to, kādi vēl iemesli tiks piesaukti, lai saglabātos vecā kārtība un viss būtu pa vecam.  Jā, tas viss sakarā ar Alojas skolas remontu. Un ne tikai. Ar apskaužamu enerģiju tiek mēģināts attaisnot domes amatpersonu smagus finanšu pārkāpumus, kas pakļauj novadu lielām finansiālām problēmām, piesedzot to ar skaļiem saukļiem! Varbūt bērnu interešu vārdā varētu nošaut Māri Možvillo, jo viņš oficiāli, no amatpersonas puses, publiski pasludināts par Alojas Kangaru! Nevienu taču nesodītu, jo tas tikai bērnu labā! Vai bērni Puikulē ir mazāk svarīgi? Un Staicelē, kur bērnudārzs nav piemērots bērniem un ir ar bīstamām plaisām sienās? Staiceles MMS piebūves atzītas par bīstamām. Savukārt, projekts, kurš ļautu novērst šo bīstamību, jau kavējas vairāk par gadu. Vai Ozolmuižas bērni, kuri spiesti mācīties saliktajās klasēs tikai dēļ tā, ka dome nevar sadūšoties un pateikt, ka 6 km attālumā ir Dikļu skola, kur bērniem ir ideāli apstākļi, lai varētu mācīties mūsdienīgos apstākļos. Ka Ozolmuiža ir iespējams atgriezt dzīvību paskatoties pāri novada robežām un ar kaimiņiem sadarbojoties šo vietu no nomales padarītu par rosīgu vietu, kurā labprāt dzīvotu pilsētu nogurdināti cilvēki.  Mēs upurējam bērnu intereses dēļ ēkām un būvēm, kuru uzturēšanai aiziet kaudze naudas! Šo naudu vajadzētu tērēt cilvēkiem, nevis ēkām. Diemžēl ēku fetišs ir pārņēmis visu “lielisko astotnieku”, kuri gatavi upurēt bērnu un arī iedzīvotāju intereses kārtējās lentītes griešanas vārdā! Lai pēc tam aizmirstu kaismīgos saukļus. Ja piedāvā modernus risinājumus, kaut vai Puikules situācijas risināšanai, tad vadonis atļaujas, kurš sevi uzskata par būvniecības speciālistu, nievājoši izteikties par manis piedāvāto risinājumu par moduļu mājām bērnudārzam, ka es gribot salikt bērnus konteineros. Varbūt varētu pacelt savu pakaļu un aizbraukt nevis kārtējā alkotūrē, bet gan, domājot par bērniem, paskatīties kā izskatās risinājumi, kurus skandināvi izmanto gadu desmitiem. Tam ne prāta, ne sajēgas nepietiek!? Vai tur nevarēs lobēt savas intereses? Katram jau galvā neielīdīsi!

   Man pārmet to, ka informēju iedzīvotājus par notikumiem domē un savu viedokli par to. Acīmredzot, daļa deputātu domā, ka vēlētāji vajadzīgi tikai vēlēšanu dienā! Pārējā laikā var mierīgi čubināties un riktēties kā pašiem ienāk prātā. Es gan tā nedomāju un uzskatu, ka iedzīvotājiem ir jāzina, kas vārās tajā katliņā. Jāzina, ko dara un kā rīkojas viņa ievēlētais deputāts. Šobrīd tiek kultivēta politika, ka nevajagot uz āru nest visus nesmukumus, jo tas graujot novada tēlu! Tiešām ir pārliecība, ka noklusējot problēma pazudīs? Naivums vai vēss aprēķins?! Varbūt ir pārliecība, ka pa kluso var izbīdīt sev izdevīgas štelles?

Par Alojas skolu mazliet. Pie skolas sasauktajā mītiņā redzēju dažādas sejas. Emocijas sita augstu vilni! Man žēl, ka daļai protestētāju un kaismīgu klaigātāju drosmes pietiek tikai pūlī un aiz muguras. Redzēju cilvēkus, kuri nav apmierināti ar notiekošos skolā, redzēju amatpersonu rīcību, kura neliecina par to, ka viņas apzinās atbildību. Man ir vairāki jautājumi pārdomām. Vai tas ir normāli, ja skolotājs stundās sauc bērnus par debiliem, idiotiem un atpalikušiem? Vai tas ir normāli, ka skolas vadība to zina, bet nekādi nereaģē?Vai tas ir normāli, ka skolotāju kolektīvs sadalīts pēc lojalitātes skolas vadībai? Vai tas ir normāli, ka skolotājam samazina slodzi, pamatojoties uz to, ka nevarēšot veselības stāvokļa dēļ izpildīt savu darbu? Vai tas ir normāli, ka skolu pamet jaunie skolotāji? Vai tas ir pieņemami, ka skolas vadība lepojas televīzijas priekšā ar to, ka skolniekiem jāmācās pirtī? Vai tas ir pieņemami, ka Staiceles skolas piedāvājums mācīties normālos apstākļos tika atraidīts, jo tiek kultivēts viedoklis, ka Alojas skolnieki ir gudrāki, pareizāki un no augstākas kastas? Varbūt nevis bērni vainīgi, bet ambiciozi vecāki, kuri negrib saviem bērniem ļaut mācīties piemērotā vidē? Jautājumi ir un vēl daudz! Vai būs atbildes? Domāju, ka atbilžu vietā būs kārtējā deguna bāšana svešās apakšbiksēs.  Skolas lieta parāda to, kas notiek ikdienā – varas un naudas stāvēšana pāri visam, pat viselementārākajām cilvēciskajām lietām. Zinu, ka ir daudz cilvēku, kuri arī redz šīs visas nebūšanas, taču ir pilnīgi saprotamas cilvēciskas bailes, ka par viedokli tiek palaista visa mašinērija , lai nospiestu citādi domājošos uz ceļiem. Tas nu ir tas mazpilsētas kolorīts! Žēl, bet tā notiek mūsdienu nežēlīgajā pasaulē!

    Šajās brīvdienās aktīvi tika vākti paraksti no novada iedzīvotājiem par to, lai pieprasītu no valdības obligāti piešķirt naudu skolas remontam. Nezinu cik no parakstītājiem iepazinās ar vēstules saturu un kāds bija parakstu vācēju skaidrojums. Arī deputāti tika apzvanīti un mēģināti pierunāt parakstīt petīciju. Cik zinu, tika apzvanīti vai personīgi sameklēti visi. Tikai es nesaņēmu ne zvanus, ne arī kāds mani uzmeklēja. No tā izriet daži secinājumi – vai nu bailes no manis, vai nu mēģinājums mani padarīt par vienīgo slikto no visiem 15 domes deputātiem. Laikam jau “lieliskajam astotniekam” esmu kā kauls rīklē!  Tas liek domāt, ka, modelējot un analizējot vēsturiski pieejamos datus, īsti godīga tā skolas lieta nav. Tik izmisīgi mēģinājumi “sakārtot lietas” bijuši vairākkārt, kas arī , izmantojot 8:7, izdevies. Šobrīd lieta ir stipri nopietnāka un visatļautība nospēlējusi ļaunu joku. Visa jezga tikai tāpēc, ka vadonis atļāvies pārāk daudz! Tā vietā, lai šobrīd nestu “politisko atbildību” un atzītu savas kļūdas, tiek meklēti kādi, kuriem var uzkraut vainu, par kuriem var paņirgāties un kurus uztaisīt par visa novada ļaunumu.

   Noslēgumā gribētos padalīties ar lasītājiem par savu pārliecību. Domes vārdā ir darīti visādi darbi. Lielāko tiesu tie visi sastinguši kaut kādā pusceļā. Autoosta, piemineklis, pasta ēka, abu pilsētu satiksmes un ielu sakārtošana, iestāžu aprīkošana ar nepieciešamajām ugunsdrošības iekārtām, graustu novākšana un tā varētu saukt vēl un vēl. Cilvēki  izteikuši savus priekšlikumus par drošības uzlabošanu novadā – vai kas ir īpaši mainījies? Salikām kameras pilsētās! Vai uzlabojās drošība? Vai kameras tiek izmantotas pilnvērtīgi? It kā labi gribot pie Alojas bibliotēkas uzlika soliņu. Super – Kastaņbārs vol. 2 visā krāšņumā! Skaties kur gribi – viss pusdarīts, pamests un aizmirsts! Vai tā rīkojas cilvēki, kuri sevi par novada vadību uzskata? Vai nauda, kas iztērēta, veicināja Alojas un visa novada izaugsmi? Mana pārliecība ir, ka skolai jābūt pirmajai iestādei, kurā jāizdara viss, lai tā būtu pabeigta, viss darbotos tā kā tam jābūt un bērniem patiešām būtu kvalitatīva mācību vide. Tas ko šobrīd piedāvā klaigātāji ir tas pats vecais stils – paņemsim cik dos un tad jau redzēs kā būs! Vai tiešām atkal visu darīs pa roku galam?! Nomuļļās līdz lentītes griešanai un pametīs, jo tur būs daudz un dažādu vajadzību?! Kur dabūs naudu mēbelēm un mācību materiāliem? Un ja Valsts kase vairāk nedos? Gribētāju ir daudz! Kas traucē šobrīd palaist mēbeļu un mācību līdzekļu iepirkumu? Jāmedī Kangars!? Gribas teikt vadoņiem – izvelciet galvu no p..aļas un rīkojieties, nevis traciniet tautu! Varbūt laiks sākt domāt “novadiski”, kā mēdza skandināt daži pie domes galda sēdošie!

 

 

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.