Sveicināti novadnieki.
Ne tik sen tika grieztas lentītes atjaunotajā laukumā Alojā pie Dienas centra Rīgas ielā 2A. Skanēja runas, bija smuki!
Vakardienas (28.05.19.) domes sēde pierādīja, ka domes priekšsēdis tikai vārdos atbalsta gan iedzīvotājus , gan vietējos uzņēmējus.
Man jautājums domes sēdē bija vienkāršs kā pieckapeika! Kad ļaus tirgotājiem, jo īpaši vietējiem, izmantot atjaunoto laukumu savu preču tirdzniecībai? Uz manu jautājumu saņēmu garumgaru ( ja kādam ir vēlme dzirdēt visu viņa teikto, tad jānoklausās sēdes ieraksts) skaidrojumu, kāpēc tomēr šeit tirgus nebūs. Izņemot “tematiskos” tirgus. Hm, interesants apzīmējums gadatirgiem! Tika piesaukti dažādi argumenti un man radās pārliecība, ka 25000 EUR ( kuri tika aizņemti Valsts kasē) ir kārtējais zicprojekts! Gribētos gan atgādināt, ka šis ir Eiropas naudas projekts un pieteikums naudas saņemšanai tika iesniegts ar pamatojumu, kuru varat lasīt klāt pievienotajā tekstā no projekta aprakstošas daļas;
“Alojas pilsētas centrā pašlaik nav tirgus laukuma jeb tirdzniecības vietas, kur pulcēties vietējās produkcijas ražotājiem un uzņēmējiem. Pašlaik tirgošanās notiek pilsētas nomalē, kur ir asfaltēts laukums un uzstādītas divas nojumes. Tā kā nojumes ir tikai divas, tad to skaits ir nepietiekams, kā arī, ņemot vērā to, ka laukums atrodas pilsētas nomalē, vakaros tur pulcējas dažādas interesentu grupas un nereti tiek atstāti atkritumi, u.tml. Vēl papildus jāmin, ka esošā vieta neveicina tirdzniecības procesu un tirgošanos, jo kājām gājējiem un gados vecākiem cilvēkiem ir sarežģīti nokļūt līdz šai vietai. Tāpat arī jāmin, ka nelielais tirgotāju skaits šajā vietā, liecina par to, ka vieta neatbilst iedzīvotāju un uzņēmēju vēlmēm. Arī Alojas novada domes rīkotajās iedzīvotāju sapulcēs vairākkārt ir izskanējis jautājums no iedzīvotājiem par citu tirdzniecības vietu pilsētā, rosinot to veidot pilsētas centrā vai tuvāk tam. Projekta ietvaros tiek plānots izveidot tirdzniecības vietu Alojas pilsētas centrā, kur šī vieta būtu daudz pieejamāka iedzīvotājiem. Projekta ietvaros ir paredzēts izveidot bruģētu laukumu, nomali automašīnu novietošanai un nomainīt laukumā esošo dēļu grīdu. Pašvaldība par saviem līdzekļiem plāno veikt apgaismojuma uzstādīšanu un uzstādīt sētu, lai nodalītu teritoriju no privātās zonas, kā arī iegādāties pārvietojamus galdus priekš tirgotājiem un uzstādīt solus apmeklētājiem. Projekta pieteikuma sagatavošanai un būvdarbu izmaksu pamatošanai, ir sagatavota tāme. Projekta apstiprināšanas gadījumā tiks izstrādāts būvprojekts un veiktas nepieciešamās cenu aptaujas, tāpat arī tiks veikta būvuzraudzība. Tā kā laika gaitā mainās arī tirgošanās organizēšanas process, kā ir novērots esošajā tirdzniecības vietā, lielākā daļa pārdevēju nevēlas izmantot masīvās nojumes, bet gan vēlas vienkāršāku aprīkojumu – pārvietojamus galdus, kurus pēc nepieciešamības novieto sev vēlamajā vietā. Šādas tirdzniecības vietas izveidošana novada centrā ir svarīga ne tikai tāpēc, lai palielinātu vietējās produkcijas pārdošanas apjomus, sekmētu vietējās produkcijas atpazīstamību un attīstītu uzņēmējdarbību novadā, bet arī, lai stiprinātu vietējo kopienu, jo pulcēšanās un kopēja darbošanās rada kopības sajūtu, radošumu un jaunas idejas. Alojas novadā jau vairākus gadus ir izveidota un darbojas preču zīme – “Alojas novadā Labi darīts!”, kuru vietējie ražotāji un pakalpojumu sniedzēji izmanto savas produkcijas vai pakalpojuma atpazīstamības veicināšanai. Pārdošanas apjomu palielināšanās veicinātu arī tirgotāju skaita palielināšanos jaunajā tirdzniecības vietā, jo tā būtu daudz pieejamāka iedzīvotājiem, kas, savukārt, sekmētu vēl plašāku preču zīmes izmantošanu un Alojas novada uzņēmēju atpazīstamību.”
Savukārt, pie inovācijām ierakstīts šis;
“Projektu īstenojot un izveidojot tirdzniecības vietu Alojā, tiek plānots, ka šajā vietā vismaz reizi pusgadā (2 reizes gadā), sadarbībā ar Alojas Ausekļa vidusskolu un Alojas novada domes komercdarbības speciālisti, tiks organizēti skolēnu mācību uzņēmumu tirdziņi un mācību/radošās darbnīcas. To laikā vietējie iedzīvotāji varēs iepazīties ar mācību uzņēmumu veikumu, kā arī līdzdarboties kādas preces vai produkta veidošanā/radīšanā. Tā kā Alojas Ausekļa vidusskola aktīvi iesaistās Junior Achievement Latvija aktivitātēs, skolā veiksmīgi darbojas vairāki skolēnu mācību uzņēmumi. Lai sekmētu šo uzņēmumu atpazīstamību vietējā teritorijā, kā arī piesaistītu citu interesentu uzmanību un veicinātu skolēnu skaita palielināšanos, kas iesaistās šajos uzņēmumos, ir plānots šādā veidā popularizēt šo uzņēmumu darbību.”
Projektu ļoti atbalstīja Uzņēmēju padome, kuras vēstule arī deva papildus pozitīvu vērtējumu
Noslēgumā gribu teikt, ka V. Bārda šobrīd darbojas kā privātā kantorī un vienpersoniski izlemj jautājumus, kurus tomēr jālemj domei. Te arī parādās īstā “saimnieku savā zemē ” seja. Nauda, kas iztērēta laukuma izbūvei nav viņa personiskie līdzekļi un ne viņam vienam lemt kā būs būt!
Manuprāt, ir nekavējoties jāpabeidz projekts, kā tas ir minēts projekta pieteikumā, un jāļauj vietējiem uzņēmējiem izmantot laukumu pēc tā nozīmes!