Labdien novadnieki.
Šodien ( 17.01. ) dažādos masu mēdijos ( Auseklis, Diena, TVNET ) tika publicēti raksti par tēmu, kura joprojām aktuāla. Nav vairākkārt jāmin – jā, tas ir piemineklis!
Savu apcerējumu gribētos sadalīt vairākās tematiskās daļās.
- Visa sākums.
Tālajā 2012. gadā Brāļu kapu komiteja izdarīja lāča pakalpojumu . Šodienas acīm skatoties – tas atgādināja, brīvi tulkojot, vēsturiskas filmas tekstu – pērc loterijas “pačku”, saņemsi dāvanā “vodokačku”! Neviens tobrīd nepievērsa uzmanību tam, kādas darbības būs jāveic, lai tiktu pie pieminekļa. Dažus cilvēkus šis fakts mudināja mēģināt izsist politisko kapitālu no pasākuma. Un tad tas notiek! 2016. gadā, sajūtot gaisā 2017. gada novada domes vēlēšanu noskaņu, NA vietējai šūniņai sagribējās būt vispatriotiskākai un vispareizākai. Galvenā tingeltangeļa rīkotāja, kurai pieredze domes darbā būtu jābūt sakrātai, uzraksta papīrīti, kas pielaiž bumbas deglim uguni. Tādi sīkumi, kā par savu aktivitāti informēt arī novada domi, piemirstas. Ak jā – pie varas jau arī nav īstie un pareizie! NA šūniņa domā, ka, diemžēl, novada iedzīvotāji un alojieši, kuriem būtu kas sakāms par šo tematu, arī nav īstie un pareizie – tā teikt – nav ko cūkām pērles bērt priekšā! Jo tikai daži izredzētie var pateikt, kur piemineklim stāvēt un kā tam būs būt! Tā sakot – atvainojiet tauta – jūsu viedoklis ir spička un mums uz to uzspļaut. Alojas senioru valdes vēstules apsmaidīšana no ZZS un NA frakcijas puses jau ir piedzīvota.
- Dokumentālā puse.
Ikviens iedzīvotājs, kurš nodomājis ko celt, ir spiests iziet cauri procesam, kuru par pienākumu uzliek likums. Vēl jo vairāk svarīgi ir tas, ja celtniecību grib veikt pašvaldība, kuras pienākums – sekot likuma burtam līdz pēdējam komatam un punktam. Pieminekļa gadījumā – pašvaldība tiek nolikta ķīlnieka lomā, jo minētās partijas šūniņa ir panākusi, ka no Valsts budžeta Saeimas deputāti, arī vēlēšanu gaidās, piešķir naudu no deputātu kvotām. Tiktāl viss skaidrs – nauda ir, papīru nav. Tā kā deputātu kvotu sērga togad bijā pārņemsi visu Latviju, tad līdzīgi piemēri par kaut kādas būves/celtnes/objekta realizāciju dzīvē bija pietiekoši. Izpētot dažus šādus projektus bija skaidrs viens – naudas prasītāji bija gatavi savu ideju realizēt. Paši iet un darboties. Alojas gadījums gan tāds nebija. Ar lielu pompu tika paziņots, ka, lūk, pieminekļa atgūšanai, pēc grūtas un smagas cīņas ar naudas devējiem, alias- Saeimas deputātiem, nauda ir izdabūta. Protams, lieki jau piebilst, ka nauda nenāk no šo Saeimas deputātu kabatām, bet gan no mūsu visu maciņiem. Un tagad domes darbiniekiem ir pienākums šo naudu iztērēt. Tā vietā, lai izskaidrotu, kas ir bijis plānots pirms nauda prasīta, kādi priekšdarbi veikti, tiek druķelētas pieprasījuma lapeles ar paģerējumu – a nu ka sliņķi domnieki, kā iet ar naudas tērēšanu!? Fiksi atskaites! Tas, ka domes speciālisti vairākkārt atgādināja, ka ir nepieciešams ievērot likumus, būvniecības procesa normas, iedzīvotāju viedokli – tukša skaņa un velta gaisa tricināšana! Tā vietā kārtējais iesniegums par – kurirkāpēcnavkadbūs ! Ja Limbažos idejas autors par karoga masta uzstādīšanu pats gāja un kārtoja visas formalitātes, pats rīkojās un ar ieinteresētību iesaistījās procesos, tad Alojā – čušššš…. ideju autore/i spēlēja paslēpes. Vēl uz šo dienu neviens papīrs nav līdz galam gatavs un tur pie vainas nav neviens domes darbinieks. Ak jā – naudas tērēšanas papīrīši gan ir gandrīz kārtībā. 🙂 Un naudiņa arī drošas rokās.
- Morālā puse.
Sens latviešu ticējums vēsta – neko nevajag nest no kapiem mājās, tas piesauc nelaimi! Lai gan neesmu liels okultisma un dažādu ticību piekritējs, bet sava taisnība tautas gudrībā ir. Tā veidojusies gadsimtiem un ne par velti tāda pastāv. Kas notiek ar pieminekli?! Acīmredzot, kāds augstāks spēks cenšas parādīt, ka pieminekļa vešana uz Aloju tomēr nav laba doma. Ja procesa sākumā, kad man uzticēja sazināties ar Krievijas vēstniecību par pārvešanas atļaujas nokārtošanu, šim ticējumam īpašu vērību neveltīju, tad tagad jau mani pārņem sajūta, ka darīts tiek nepareizi, pretēji tautas ticējumam. Varu iedomāties savu oponentu sejas un izteikumus, izlasot iepriekšējo teikumu – nu ja, redz, piesedz savu pakaļu ar tautas ticējumiem! 🙂 Lai jau mani nievā, pie tā esmu pieradis. Jo nebaidos teikt ko domāju. Uzskatu, ka NA rīcība un vainas uzvelšana domes darbiniekiem ir spilgts piemērs tam, kā rīkojas mazvērtības kompleksu nomākti cilvēciņi, kas iedomājas sevi par augstākiem pāri citiem. Tā vietā, lai ar savu darbu pierādītu pārliecību par savu ideju, tiek imitēta darbība un rīcība atgādina naudaskāru indivīdu rosīšanos. Man patiesi skumji, ka šādā veidā tiek sagaidīta nozīmīga mūsu valsts dzimšanas diena. Žēl, ka godkāres vadīti indivīdi, nespēj nolaisties no saviem augstumiem un ieklausīties cilvēku domās.
- Praktiskā puse.
Katrs pats sev var uzdot jautājumu – vai es maksātu par, piemēram, automašīnas riteņiem, ja vēl nav zināms kādu auto pirks? Kādreiz, padomju laikos tā bija jādara! Bet šobrīd laukā ir 2018. gads!? Divas domes amatpersonas, jādomā, ka pie pilna saprāta un rīcībspējas, pieņem lēmumus par to, ka uzņēmumam jāsamaksā avansā par darbiem, par kuriem vēl nav zināms kad tos varēs veikt. Man nav nekādu iebildumu pret uzņēmumu – bizness ir bizness un ja dome vēlas slēgt līgumu, tad uzņēmumam ir juridiski nesaistoši kādas procedūras ir vai nav ievērotas domē. Zināms ir viens – šobrīd nauda ir aizskaitīta, bet skaidrības par to, kad varēs uzsākt būvdarbus nav un vēl nebūs kādu laiku.
- Noslēgums.
Iedzīvotājiem nav īsti skaidrs, kas notika ārkārtas domes sēdē, kura norisinājās 12. janvārī. Mēs iesniedzām lēmuma projektu ar lemjošo daļu par to, lai deputāti ar savu balsojumu akceptētu noslēgto līgumu par pieminekļa laukuma izbūvi. Jautājums nebija par to vai līgums ir vai nav parakstīts likumīgi. Mums bija svarīgi saņemt apliecinājumu no visiem deputātiem par to, ka tie, kas atbalsta līgumu, ir gatavi uzņemties atbildību par sekām, kuras varētu iestāties, ja VARAM atzīs, ka ir pārkāpti domes un VARAM noslēgtā līguma (par naudas piešķiršanu) noteikumi. Šis balsojums parādīja, ka pašiem pozīcijas deputātiem nav īstas pārliecības par līguma juridiskajām sekām. Līdz ar to visi kuri balsojumā atturējās no šī lēmumprojekta pieņemšanas piekrīt būt atbildīgi par līguma radītajām sekām. Tā kā deputāti ir amatpersonas, tad likumā “Par pašvaldībām” 77. pantā stāv rakstīts – “…Ja pašvaldības amatpersona, pildot amata pienākumus, ar nodomu vai aiz rupjas neuzmanības ir radījusi zaudējumus pašvaldībai, tai ir pienākums tos atlīdzināt...”