Komunālās saimniecības pārmaiņu gaidās.

Pāris gadus novadā kā karsts kartupelis tiek svaidīts jautājums par komunālo saimniecību . Ideja par to, ka komunālās saimniecības apsaimniekošanai nepieciešams dibināt jaunu uzņēmumu, pieder man. Pie šāda secinājuma nonācu tāpēc, ka jau iepriekšējā sasaukumā problēmas ar šo saimniecību visā novadā bija ļoti aktuālas. Novadā pastāvēja 2 dažādi saimniecību pārvaldes modeļi. Alojā un Staicelē bija izveidoti pašvaldību SIA, Braslavā un Brīvzemniekos – pagastu pārvaldnieki pārzināja šo sfēru. Par spīti tikai 2 pārvaldes modeļiem, pastāvēja 4 dažādas formas kā saimniecības tika vadītas.
Alojā – izbūvēta jauna kanalizācijas un ūdensapgādes sistēma. Eksistējoša centralizētā apkures sistēma daļā pilsētas. Pašvaldību nekustāmo īpašumu apsaimniekošana bija viens no SIA pamatdarbības punktiem. Manuprāt, lielākā un būtiskākā problēma – nosacījumu nepildīšana no SIA puses par jauniem pieslēgumiem izbūvētajām komunikācijām. Nespēja vienoties ar potenciālajiem klientiem par pieslēgumu izbūvi, veicināja nelietderīgu izbūvēto sistēmu darbību. Centralizētā apkure arī sagādāja problēmas dēļ lieliem siltuma zudumiem trasēs, neekonomisku siltumražošanu, neprecīzas uzskaites. Aprēķināto maksājumu administrēšanas vājums bija tas, kas bremzēja uzņēmuma attīstību. Arī ūdensapgāde darbojās bez precīzas uzskaites. Pašvaldības dzīvokļu fondā ieguldījumu nebija vispār vai arī tie bija niecīgā daudzumā, kas neļāva palielināt ieņēmumus no īpašumu izīrēšanas.
Staicelē – pirms novada izveidošanas netika izmantota iespēja atjaunot kanalizācijas un ūdensvada sistēmas. Līdz ar to novads saņēma ļoti sliktā stāvoklī esošu saimniecību ar tikpat vāju SIA , kas nespēja apsaimniekot esošo saimniecību un nebija nekādu ilūziju par iespējamo attīstību. Neefektīva siltumsaimniecība, kaut arī ar moderniem granulu katliem, nespēja darboties ekonomiski. Ūdensvada ievērojamais vecums un biežās avārijas neveicināja iedzīvotāju uzticēšanos ne SIA, ne novada vadībai. Ūdens kvalitāte bija ļoti slikta. Asenizācijas pakalpojumi tika sniegti haotiski un neatbilstoši likumdošanai. Notekūdeņu attīrīšanas iekārtas bija par lielām pilsētas vajadzībām, kas noveda pie regulārām avārijām. Pašvaldības dzīvojamais fonds bija, un ir joprojām, katastrofālā stāvoklī. Nekādi ieguldījumi, izņemot avārijas situācijas, netika plānoti. Šobrīd ūdens un kanalizācijas sistēma pilsētā ir uz sabrukuma robežas!
Brīvzemnieku specifika ir īpaša ar to, ka eksistē 3 vietas, kurās tika veiktas investīcijas ūdenssaimniecībā un kanalizācijā. Tās ir – Puikules ciems, Puikules stacija un Ozolmuiža. Arī šeit eksistēja iepriekšminētās problēmas ar šīm sistēmām. Puikules ciemā un Ozolmuižā pastāv arī autonomas centralizētas apkures sistēmas dzīvojamām mājām un domes iestādēm. Vienotas pārraudzības un uzturēšanas trūkums noveda pie šos sistēmu neefektīvas darbības un augstas pašizmaksas.
Braslavā ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmā ieguldījumi tika veikti Vilzēnu ciemā. Nepareizi un tehniski analfabētiski uzbūvētā sistēma nepildīja savas funkcijas. Līdz ar to problēmas ar sistēmu pašizmaksu tikai auga augumā. Vēl šobrīd problēmas sagādāja ūdens atdzelžošanas sistēma, kas nestrādāja.
Mans priekšlikums kolēģiem bija veidot jaunu komunālās saimniecības apsaimniekotāju, kas pārņems visu novada komunālo saimniecību, lai nodrošinātu centralizētu un uz vienādiem noteikumiem balstītu pakalpojumu sniegšanu novada iedzīvotājiem.
Tika izveidots SIA Alojas Novada Saimniekserviss, kas, pēc manas ieceres, kalpotu par sākumu sistēmas sakārtošanai, pakāpeniski pārņemot visus aktīvus no abiem esošajiem SIA un pagastu pārvaldēm. Diemžēl tas nenotika, jo tā brīža domes vadībai tas nelikās svarīgi. Papildus tam vēl ļoti kliboja domes organizatoriskā struktūra , kas ļāva SIA attīstīties pašplūsmā. Kā absolūti kļūmīgu soli uzskatu abu iepriekšējo SIA pievienošanu jaunveidotajam uzņēmumam.
Nedomāju, ka par šī brīža situāciju ar SIA un komunālo saimniecību kopumā, būtu jāuzveļ valdes loceklei. Protams, arī viņa kļūdījās daudzos jautājumos, taču kapitāldaļu turētājs ( domes priekšsēdētāja personā) nepievērsa pienācīgu uzmanību SIA attīstībai par spīti satraucošajai informācijai, kuru viņš saņēma no atbildīgām amatpersonām. Līdz ar to līdz pat šim brīdim nav notikusi novada komunālās saimniecības pāreja SIA pārvaldībā. Attiecīgi arī tarifi gan par ūdeni, gan kanalizāciju ir nepamatoti un neatbilst reālajai situācijai.
Manas šī brīža cerības saistās ar jauno SIA valdes locekli. Uz šo amatu pretendē vairāki cilvēki un mūsu uzdevums ir izvēlēties atbilstošu speciālistu, kurš būtu gatavs restartēt visu uzņēmumu. Ļoti ceru, ka kopīgiem spēkiem mums tas izdosies. Beidzot jāievieš kārtība šajā jomā!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.