Mūsu domas par izglītību un kultūru.
Politiskās partijas KPV.LV Alojas novada domes deputātu kandidātu
Vēlēšanu programmas
paskaidrojošā daļa
-izglītībā un kultūrā;
1. līdz 2018. gada decembrim Staicelē un Puikulē izveidosim jaunas un mūsdienīgas bērnu dārza telpas.
Novada nākotne cieši saistīta ar jauno paaudzi un jaunajām ģimenēm. Izvērtējot izdevumu daļu, kura pašvaldībā tiek tērēta ēku uzturēšanai bērnudārza vajadzībām, esam nonākuši pie secinājuma, ka mēs zinām kā nodrošināt Staiceles un Puikules bērnus ar jaunām un modernām telpām. Kā to panākt? Nekā sarežģīta! Braucot komandējumos uz Skandināvijas valstīm, mūsu komandas biedri ievēroja, mūsuprāt, ļoti pārdomātu un ekonomiski pamatotu risinājumu sabiedrisko ēku celtniecībā. Reti kur var sastapt sabiedriskās ēkas, kuras būtu nepraktiskas vai par dārgu naudu realizētas kāda arhitekta idejas. Pārsvarā visur tiek izmantotas moduļveida mājas, kas ērti pielāgojamas mainīgajām vajadzībām un izmantošanas mērķiem. Protams, ir dzirdēti pārmetumi, ka mēs vēlamies visus sadzīt dzīvot konteineros un visas iestādes izskatīsies vienādi. Mēs uz šādiem pārmetumiem varam atbildēt no bērnu un vecāku skatupunkta. Kas mums ir svarīgāks? Vai ēkas viena no otras atšķirtos ar dažāda veida arhitekta izpausmēm, kas ne vienmēr sniedz praktiskumu telpām, vai bērnu labsajūtu, ja telpas ir gaišas ērtas un modernas?! Mūsu atbilde – bērna intereses ir vissvarīgākās! Mūsu viedoklis – lai risinātu bērnudārzu telpu jautājumu mēs meklēsim variantus kā uzstādīt moduļu tipa ēkas, kas atbilstu visām jaunākajām prasībām, un tās nebūt neatgādina konteinerus! Arī Alojas un Vilzēnu un Ozolmuižas bērnudārzi sagaidīs labas ziņas no mūsu komandas.
2. līdz 2018. gada decembrim izstrādāsim reālu un iedzīvotāju prasībām atbilstošu izglītības attīstības plānu, kas balstīts uz vecāku un bērnu interesēm.
Pašreizējais plāns, ko tik skaļi cildina ZZS un NA, ir pilnībā izgāzies. Neviens no plānā minētajiem pasākumiem vai nav sācies, vai noslēdzies ar taustāmu rezultātu. Esošā plāna galvenais mērķis bija nevis rūpēties par bērniem, skolniekiem, bet gan dažu amatu saglabāšanu novada skolās un dažu deputātu ambīciju auglis! Novada izglītības sistēmas problēma ir viena – nežēlīga iekšējā konkurence starp skolām. Tā vietā, lai skolas strādātu vienoti, stātos pretim izaicinājumiem no pārējo novadu puses, Alojas novadā notiek matu skaldīšana un lepošanās ar to, cik skolnieku vienai skolai izdevies pārvilināt no otras. Šobrīd skolās strādā arī tādi skolotāji, kas nav motivēti ieviest jaunas apmācības metodes, nav vēlmes augt līdzi laikam! Daļēji tas skaidrojams ar pieminēto konkurenci, bet daļēji ar nevēlēšanos skolām sadarboties savstarpēji.
Mūsu komandas risinājums! Vispirms jāapzina, ko vēlas vecāki, kādu skolu viņi vēlas saviem bērniem. Tad jāsaprot, ko mūsu skolas vispār spēj! Mūsuprāt – Staiceles skolai ir brīnišķīgas attīstības iespējas, izmantojot jau esošās ēkas, kļūt par vietu, kur bērni saprastu, kas viņi vēlās būt nākotnē! Jau no mazotnes, izpētot bērna intereses, būtu iespējams izaudzināt jaunos inženierus - praktiķus, vidējā posma speciālistus - virpotājus, metinātājus, kokapstrādes meistarus, darbagaldu operatorus. Dot bērniem praktiskas iemaņas elementārajās sadzīves lietās. Alojas skola pulcinātu skolniekus, kuru mērķis ir studēt, darboties zinātnes jomās. Ozolmuiža būtu piemērota vieta bērniem, kuriem nepieciešama īpaša pieeja mācīšanās procesam. Nepieļaujams ir fakts, ka skolas savstarpēji konkurē! Mēs uzskatām, ka skolai jādarbojas kā vienotam veidojumam, neatkarīgi no tā cik ēkās un vietās tā atrodas, ar skatu uz rītdienu.
3. atbalstīsim visu izglītības iestāžu modernizāciju īpaši pievēršot uzmanību ikdienas dzīvei nepieciešamo zināšanu apguvei.
Ikdiena, ar kuru sastopas sociālā dienesta darbinieki, liek mums kārtīgi pārdomāt, vai šobrīd pusaudži ir gatavi patstāvīgai dzīvei. Arvien vairāk jāsaskaras ar to, ka ģimenē nevēlas, nespēj, nemāk iemācīt lietas, kas vēlāk būs jāzina. Jau šobrīd daļa jauno māmiņu neprot pagatavot pilnvērtīgu ēdienu sev un bērnam, neprot samaksāt rēķinus, plānot ģimenes budžetu. Mūsuprāt, skolai jākļūst par vietu, kur šīs iemaņas sākt mācīt bērniem jau no mazotnes. Skolai, apvienojot spēkus ar sociālo dienestu un bāriņtiesu, sistemātiski un profesionāli jāsniedz palīdzību ģimenēm, kuras ir pazaudējušas šīs iemaņas. Skolā, plānojot attīstību, būtu jāapsver iespēja ierīkot mājas videi pietuvinātu klasi, kurā varētu apgūt zaudētās prasmes. Vienlaikus, būtu izskatāma iespēja piedāvāt apgūt zināšanas pamata līmeni par santehniku, elektrību, apkuri un ugunsdrošību.
4. veicināsim mūsdienīgu izglītības metožu ieviešanu un jaunu speciālistu piesaisti novada izglītības iestādēm.
Mūsu mērķis – padarīt skolu par vietu uz kurieni bērni vēlas doties un nevēlētos pamest. Kur mācību process būtu aizraujošs un vide mūsdienīga. Lai to varētu paveikt, mums ir nepieciešams jauns piegājiens gan jauno speciālistu atlasei, gan mācīšanās kvalitātes uzlabošanai. Lai piesaistītu jaunus speciālistus, mēs parūpēsimies par to, lai katram no viņiem būtu pieejams savs dzīvoklis. Piesaistot jaunos speciālistus, uzstādīsim katram no viņiem sasniedzamo mērķi. Novadam svarīgi iegūt jaunu piegājienu gan mācību procesam, gan bērnu, vecāku, pedagogu un skolas kopdarbību.
5. līdz 2018. gada decembrim Braslavas bibliotēka iegūs atjaunotas telpas.
Apzinoties Braslavas bibliotēkas lielo nozīmi ciema sabiedriskajā dzīvē, mēs izremontēsim telpas un veidosim patīkamu vidi visiem bibliotēkas apmeklētājiem. Tas ir paveicams un cilvēkiem nepieciešams!
6. atbalstīsim jaunu zināšanu un iemaņu apguvi jaunajām ģimenēm un bērniem no dzimšanas brīža.
Šis punkts cieši sasaucas ar 3. punktu. Papildinot, gribam uzsvērt, ka pašvaldībai rūpes par saviem iedzīvotājiem jāizrāda ne tikai problēmu gadījumos. Novads, gudri izmantojot pieejamos resursus, var palīdzēt jaunajām ģimenēm justies aprūpētām un drošām ikvienā dzīves brīdī.
7. izstrādāsim un uzsāksim ieviest reālu plānu kultūras attīstībai novadā, ņemot vērā katras vietas unikālo vēsturi un mantojumu.
Novada stiprumu parāda kultūras dzīve. Tas ir kā spogulis, kas ataino sabiedrības spēju baudīt kultūras un mākslas pasauli. Mūsuprāt, šobrīd kultūras dzīve tiek plānota haotiski un daudz pasākumu notiek vienlaikus. Izpaliek savstarpējā komunikācija, kopīgu pasākumu trūkums. Pamazām gan lietas virzās uz labo pusi, bet ne tik veiksmīgi kā to vēlās iedzīvotāji. Mēs izpētīsim problēmu cēloņus, motivēsim darbiniekus nebaidīties eksperimentēt un realizēt idejas. Joprojām nav pilnībā izmantots mantojums, kas sakrājies par dažādām svarīgām norisēm gan novadā, gan mums apkārt.
8. atbalstīsim speciālistu un iedzīvotāju ierosinājumus kultūras dzīves dažādošanai.
Ikvienam pasākumam jāpulcina pēc iespējas lielāks iedzīvotāju skaits, jāņem vērā kultūras baudītāju ieteikumi un, kopā ar speciālistiem, jāpārvērš svētkos.
9. veicināsim dažādu iedzīvotāju vecuma grupu iesaistīšanos novada kultūras dzīvē.
Māksla un kultūra izpaužas nebeidzamās variācijās. Novadā ikvienam jādod iespēja sevi realizēt kādā no kultūras un mākslas veidiem. Mēs šeit saskatām būtisku iespēju izveidot bāzi dažādu mākslas un kultūras veidu attīstībai caur mūzikas un mākslas skolu, kultūras namu un nevalstisko organizāciju sadarbības modeli.