Riņķa dancis ap dambi.

Sveicināti novadnieki.

   Kā jau solīju iepriekš, šoreiz pastāstīšu kā veicās ar avārijas novēršanu Ungurpils ezera dambī.

   Sākums visam – 2019. gada 11. novembris. Pēc ilgstošiem lietiem ūdens līmenis ezerā bija uzkāpis tik augstu kā tas nav bijis šajā gada laikā. Parasti augsts līmenis ir pavasaros, kad strauji kūst sniegs un līst lietus vienlaicīgi. Lai vai kā bet šoreiz dambis padevās un daļēji sagruva. Ūdens līmenis strauji kritās un bija skaidrs, ka notikusi liela nelaime ezeram. Par to liecināja arī peldošās salas “noenkurošanās” pie krasta.

   Šoreiz pievērsīšos oficiālo amatpersonu darbībām, kas parāda par īsto attieksmi pret saviem pienākumiem un novada problēmām kopumā.

   13. novembrī  domes darbinieki sagatavo dokumentu vairākām valsts institūcijām ar lūgumu iesaistīties dambja avārijas risināšanā.

Par avārijas situāciju Ungurpils dzirnavu ezerā_

 

   Ar mazām redakcionālām izmaiņām šādas vēstules tika nosūtītas Zemkopības un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijām. Arī pieguļošā īpašuma īpašniekam Atim Liepiņam tika nosūtīta vēstule par notikušo faktu.

   Zemkopības ministrija fiksi ātri “aizfutbolēja” šo lietu ar argumentu, ka tas neesot viņu pienākums ieguldīt naudu šajā būvē.

Par avārijas situāciju Ungurpils dzirnavu ezerā_ZM

 

   Arī Vides aizsardzības ministrija pamanījās nodemonstrēt ierēdņu cienīgu izgājienu uzaicinot domes amatpersonas uz tikšanos, kuras laikā tikšot rasts risinājums. Diemžēl, nekāda risinājuma nebija, tikai kārtējā sapulcīte ar pilnīgi bezjēdzīgu iznākumu.

VARAMatb_Ungurpils dz ezers

 

15.11.2019. tiek nosūtīta vēstule Valsts Vides dienestam.

Par avārijas situāciju Ungurpils dzirnavu ezerā Valsts Vides dienestam

   Gods kam gods, Valsts vides dienests noreaģēja zibenīgi un 19.11.2019. atsūtīja domei pieprasījumu par papildus informācijas iesniegšanu, kas ir gana loģiski, ņemot vērā Ungurpils ezera īpašo statusu.

19.11.2019.VA8.5-06_2722_Aloja PI piepr. (1)

 

   Visu cieņu Salacgrīvas būvvaldes vadītājai Inetai Cīrulei, ka viņa arī noreaģēja operatīvi un sagatavoja atzinumu par būves tehnisko stāvokli.

13.15.1.2-44

 

   Pagāja nedēļa, arī otrā gāja uz beigām. Nekādu kustību no domes oficiālo personu puses. Pilnīgs klusums un miers. Laikam cerēja, ka bojājums pats sadzīs. Biju nolēmis neiesaistīties procesā no paša sākuma, jo vienmēr ir pierādījies, ka kādam ir ko pārmest un iebakstīt ar pirkstu acī. Tas šobrīd ir tipiski , ka ne tikai es, bet arī domes darbinieki saņem pārmetumus par savas iniciatīvas izrādīšanu. Mans pacietības mērs izsīka 26.novembrī, kad pieņēmu lēmumu rīkoties un sazinājos ar dzirnavu īpašnieku A.Liepiņu viņa mītnes zemē Amerikā. Informēju par mūsu iecerēm un viņš nelika šķēršļus mūsu iecerētajai darbībai. Sazinājos ar sertificēto būvinženieri Jāni Rāznu no SIA “Kurbada tilti”. Savu lēmumu pamatoju ar to, ka 2016. gadā novada dome pēc mana ierosinājuma šī kompānija veica Ungurpils slūžu tehnisko apsekošanu un izsniedza rekomendācijas par slūžu pārbūvi. Viņu rīcībā bija dati, kas citam būtu jāiegūst no jauna. Paldies Jānim, ka viņš saprata situācijas steidzamību un jau 28.11.2019. nosūtīja divus darbiniekus lai apseko dambja avārijas sekas un sniedz rekomendācijas avārijas novēršanai. Jāsaka liels paldies “Kurbada tiltu” kolektīvam, ka viņi strādāja ātri un profesionāli, kas rezultējās ar projektu pagaidu dambja izbūvei.

Būves tehniskās apsekošanas atzinums 2019_12_06
Rasejums

 

   28.11.2019. notika Alojas novada domes sēde, kur slūžu avārijai no priekšsēdētāja puses tika veltītas nepilnas 5 minūtes, kuru laikā viņš paspēja izstāstīt arī to, ka uz 9. decembri tikšot sagatavota informācija uz deputātu sanākšanu, kas ir tikai informatīvs pasākums, kura laikā nekādi lēmumi netiek pieņemti. Nekādu konkrētu risinājumu, reālas darbības. Tikai kārtējie stāsti par viņa tikšanos ar dažādām ministriju amatpersonām un žēlošanos, ka tās viņu neuzklausot. Es vairākkārt, jau no 26.11.2019., jautāju izpilddirektoram Mārim Beļauniekam, kad tiks nosūtīta atbilde Valsts vides dienestam ar nepieciešamo informāciju? Saņēmu atbildi, ka viņš nesūtīšot nekādu informāciju dienestam, jo tas neesot viņa pienākums un priekšsēdētājs viņam tādu rīkojumu neesot devis. Viņš uzskatot, ka dambis jāremontē dzirnavu īpašniekam. Lai gan nav dokumenta, kas apliecinātu šīs būves piederību viņam. Pāri dambim iet pašvaldības ceļš un pašvaldībai ir jārīkojas, lai avāriju novērstu.  Pilnīgi nekādas izpratnes par pašvaldības rīcību šādos gadījumos un pilnīga nevēlēšanās risināt situāciju. Daļa no ezera pieder pašvaldībai un, par nožēlu fizikas likumiem, ūdens nešķiro zemju piederību, līdz ar ko arī pašvaldības īpašums bija apdraudēts. Ilgās un neauglīgās sarunās tika tērēts laiks un enerģija. Varu teikt tikai to, ka ne domes priekšsēdētājs, ne vietnieks , ne izpilddirektors nerīkojās kā gādīgi saimnieki un pieļāva nolaidību pašvaldības īpašuma apsaimniekošanā. Vairākkārt nācās dzirdēt arī to, ka domei nav naudas avārijas novēršanai. Uz šo argumentu es vairakkārt gan V.Bārdam, gan M.Beļauniekam skaidroju, ka naudu avārijas novēršanai NAV nepieciešama, jo vietējie uzņēmēji izteica vēlmi iesaistīties un uzņemties finanšu saistības. Vienīgais, kas bija nepieciešams no domes – saskaņojums, ka biedrība Ungurpils ezera saimnieks novērš avārijas sekas. Diemžēl šis fakts nesasniedza amatpersonu ausis un ar apskaužamu neatlaidību tika norādīts, ka domei nav naudas, ka izpilddirektors un domes priekšsēdētājs to nevarot darīt, ka nepieciešams domes lēmums. Man gribētos atzīmēt domes izpilddirektora vietnieka Aivara Krūmiņa nenovērtējamo veikumu, jo viņš, kā būvniecības speciālists, sagatavoja nepieciešamo informāciju Valsts vides dienestam un to nosūtīja.  Nebūtu  viņa rīcības – nezinu cik vēl ilgi nāktos cīnīties ar vējdzirnavām domes amatpersonu izskatā.

   Uzsākot savu darbošanos avārijas novēršanā, sazinājos ar biedrības “Ungurpils ezera saimnieks” valdes priekšsēdētāju Andreju Hansonu un sastapu pretimnākšanu jautājuma risināšanā. Ar viņa iniciatīvu tika sasaukta Ungurpils iedzīvotāju sapulce, kuras laikā bija iecerēts sadzirdēt to, kādu risinājumu problēmai redz domes amatpersonas. 10. decembrī notika iedzīvotāju sapulce, kuras laikā no domes priekšsēdētāja puses netika sadzirdēts rīcības plāns, lai gan domē bija iesniegts SIA “Kurbada tiltu” ieteiktais risinājums. Bija nojaušams, ka ezera liktenis ir pašu ungurpiliešu rokās.  Sapulces gaitā es izstāstīju savu plānu un piedāvāju risinājumu avārijas novēršanai. Pēc maniem aprēķiniem, avārijas situācijas novēršanai būtu nepieciešams apmēram 1500 EUR. Bet tad uzradās jauns šķērslis – tā kā pagaidu dambja būvniecība notiktu uz pašvaldībai piederošas ceļa aizsargjoslas, tad būtu jāsaņem pašvaldības saskaņojums. Taču pašvaldība nevarot darbus saskaņot, jo neesot Valsts vides dienesta izsniegti tehniskie noteikumi un neesot skaidrs, kas ir darītāji un kurš uzņemsies atbildību. Domes vadītājs nebija gatavs to uzņemties. Tā kā birokrātiskā stumdīšanās jau kļuva neauglīga, tad pieteicos uzņemties atbildību par avārijas novēršanu un iesniedzu domē oficiālu pieprasījumu saskaņot darbus.

Alojas novada domei_iesniegums

 

Saņēmu atbildi no izpilddirektora Māra Beļaunieka.

Par saskaņošanu

 

   Sazinoties ar Valsts vides dienestu, noskaidroju, ka iestāde ir sagatavojusi atbildi un tā tika saņemta 16.decembrī.

16.12.2019.VA8.5-20_2972_Aloja par dzirnavezeru

   Tad nu tika saņemts ilgi gaidītais un svarīgais dokuments, kas beidzot noņēma visus šķēršļus avārijas novēršanai.

Par avārijas situāciju Ungurpils ezerā_DA

   Apkopojot aprakstītās izdarības ap šo situāciju ar dambi man radās daži secinājumi;

  1. Domes amatpersonas ir pilnīgi bezpalīdzīgas un darboties nespējīgas avārijas situācijās. Galvenais ir papīrītis un savas pakaļas drošība. Tukšas runas un skaisti vārdi – šī brīža amatpersonu bruņojums.
  2. Ne visi solījumi, kurus sasolīja daži iedzīvotāju sapulces dalībnieki, tika izpildīti. Laikam ne īstie cilvēki uzņēmās darbus izdarīt. Savukārt, pārliecinoši lielākā daļa izpildīja solīto ar uzviju.
  3. Ungurpils iedzīvotāji spēj parūpēties par sava ciema labklājību. Paldies arī citu pilsētu un ciemu iedzīvotājiem par atbalstu.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.