Uzņēmēju konsultatīvās padomes sēde. Tiešām!?

29.03. sanāca pārstāvēt Alojas novada domi uzņēmēju konsultatīvās padomes  (UKP) sēdē. Pēc tās vēl līdz šai dienai neesmu spējis formulēt savas sajūtas . Ja UKP veidota kā partneris, ar kuru domei apspriest uzņēmējiem aktuālas problēmas, tad šis nav tas gadījums! Kāpēc man tā liekas?!

  1. UKP nolēmusi apbalvot ar naudas balvu Alojas novada vispārizglītojošo skolu pasniedzējus. Ideja nav slikta. Bet! Nolikums, kuru taisa nu jau vairākus mēnešus, izskatās nekāds, vispārīgas frāzes, nekonkrēts darbības un -nulle intereses par šo lietu. Ideja pamesta gaisā, bet kas to nodara līdz galam – tā arī nav atrasts. Sāk meklēt, kas to paveiks. Šobrīd liekas, ka gaida no domes , kura to izdarīs uzņēmēju vietā! Nolikumā rakstīts – naudas balva ir 1000 EUR vērtībā. Ideja par šādu summu pieder B. Siktārei, kurai likās, ka nav problēmu šādu summu savākt no uzņēmējiem. Viņa priekšlikumu izteica vienā no uzņēmēju padomes sēdēm pagājušajā gadā, kad sāka par šādu balvu spriest. Šobrīd jau domas mainās un summas arī. Sāk runāt par 500 EUR un vēl ir šaubas vai spēs to savākt. Jau pieminētajā nolikumā nav rakstīts ne tas kā balvu pasniegs, ne tas, kādi kritēriji tiks izvirzīti potenciālajiem saņēmējiem. Runāja par sadarbību naudas balvas sadalīšanā ar Alojas Ausekļa vidusskolas atbalsta biedrību, taču neesmu dzirdējis, ka biedrība darbojas visās trijās Alojas novada skolās. Vienā vārdā sakot- gribēšana ir, varēšanas nav.
  2. Alojas novada Uzņēmēju diena arī šobrīd ir uztraukuma iemesls dažu UKP locekļu prātos. Nav īsti skaidrs, kāpēc notiek maksimāla pretdarbība tam, lai pavadītu Uzņēmēju dienu patīkamā gaisotnē un ar svētku noskaņu. Tā vietā tiek apšaubīts domes speciālistu paveiktais, kas neatšķiras no iepriekšējo Uzņēmēju dienu notikumu scenārija. Tad norises laiks par vēlu paziņots, tad VID sagatavotajiem datiem nevarot ticēt!!! Man jau gan liekas, ka vaina ir citur! Dažiem UKP locekļiem vajag censties pierādīt, ka šī brīža domes vadība ir nejēgas un neprašas. ZZS un NA domes deputātu, kā arī dažu līdzjutēju, privātās intereses tiek stādītas augstāk par sadarbības idejām. Man nepieņemami liekas nepamatoti uzbrukumi domes uzņēmējdarbības speciālistei, nepamatoti viņu apvainojot. Diemžēl, par normu ir kļuvis īpašs domes darbinieku pazemošanas rituāls. Tas notiek tā – jebkurās publiskās vietās un sapulcēs tiek skaļi paziņots, ka darbinieks nestrādā, saņem algu par neko, nedomā pareizi un citas sliktas lietas. Vēlāk, kad publiskā pazemošana beigusies, personīgi tiek pateikts, ka, lai darbinieks to neuztverot personīgi, jo faktiski tā pazemošana esot vērsta pret domes vadību. Šādu metodi ļoti bieži izmanto ZZS/NA frakija, jo īpaši tās vadītājs V. Bārda. Acīmredzot tāda ir viņa izpratne par kolektīva saliedēšanu un darbinieku novērtēšanu.
  3. Sēdes laikā izskanēja pārmetumi domei, ka UKP neesot informēta par komunālo pakalpojumu tarifiem. Tika pārmests, ka Alojas Saimniekservisa bijušās vadītājas solījumi par tarifu analīzi un iespējamo samazināšanu netiekot pildīti. Domes sēdē, pagarinot tarifu darbības termiņus, neesot ņemtas vērā iepriekšējās vadītājas analizētās un ieteiktās izmaiņas. Man gan nācās atzīt, ka nekā tamlīdzīga man nav gadījies redzēt un tāda analīze vai ieteikumi vispār eksistētu. Man tādu neizdevās atrast arī domes dokumentu vadības sistēmā.
  4. Pēc UKP sēdes es tā arī nesapratu kādi lēmumi tika pieņemti, kā noritēs sadarbība aktuālajos jautājumos?! Manuprāt, pastāvot esošajam UKP darbības modelim, nekāda sadarbība neveidosies, jo šobrīd tā ir politiski angažēta un aktīvi popularizē dažu politisko spēku nostāju. Īpaši kolorīti likās padomes sēdes laikā izskanējušais, ka pēdējo mēnešu laikā dome aktīvi iznīcina jebkura veida uzņēmējdarbību. Tika pārmests domes darbiniekiem nevēlēšanos risināt uzņēmējiem svarīgus jautājumus. Mēģināju noskaidrot pārmetumu cēloņus. Izrādījās, ka tas viss ir izdomāts un interpretēts savās interesēs.  Pēc dažu padomes locekļu izteikumiem par to, ka viņi, lūk, tērējot savu dārgo laiku un nāk uz padomes sēdēm, par to nesaņemot nekādus samaksu, arī neesot pareizais risinājums. Hm, es gan domāju, ka sabiedriskā aktivitāte ir katra uzņēmēja goda lieta. Bet tas laikam nav šis gadījums!

Mans piedāvājums būtu esošajai UKP iekļauties kādā no biedrībām un sadarboties ar domi kā līdzvērtīgiem partneriem. Ar konstruktīviem priekšlikumiem, pārdomātām idejām.

Pavisam interesanti paliek palasot UKP nolikumu. Pēc tā es saprotu, ka padome darbojas un pārstāv VISUS novada uzņēmējus. Ja novadā ir reģistrēti ~ 400 uzņēmēji bet uz padomes kopsapulci atnāk ~ 40 no tiem, tad būtu ļoti skaļi teikts, ka pašreizējā UKP pārstāv patiešām VISUS novada uzņēmējus! Aptaujāju dažus man zināmos uzņēmējus un saņēmu dažādas atbildes. Tās svārstījās no nesaprašanas, kāpēc un ko tāda padome dara, līdz apgalvojumiem, ka padome darbojas tikai politisku mērķu vadīta.

Nenoliedzami, ka domes un uzņēmēju sadarbībai jābūt ciešai! Es to atbalstu un domāju, ka drīzā nākotnē tā varētu notikt jau jaunā līmenī.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.